od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Ogrody odchodzące…?

Pomarańczowe kwiaty

Ogrody odchodzące…?

Właśnie ukazała się publikacja Katarzyny Rozmarynowskiej „Ogrody odchodzące…? Z dziejów gdańskiej zieleni publicznej 1708-1945”. Książka wydana została przez Fundację Terytoria Książki, a dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Książka Katarzyny Rozmarynowskiej to monografia poświęcona gdańskim ogrodom publicznym: promenadom spacerowym, parkom i zieleńcom, niegdyś tętniącym życiem, dziś często zapomnianym i powoli znikającym z krajobrazu miasta. Autorka przedstawia historię prawie czterdziestu miejskich ogrodów – od Błędnika (1708) po modernistyczne zieleńce z lat trzydziestych XX wieku. Czytelnik znajdzie tu również informacje o sposobie zarządzania zielenią miejską i postaciach związanych z miejscowym ruchem ogrodniczym, a także, w zarysie, tło kulturowe pojawienia się w miastach ogólnodostępnej zieleni publicznej. „Przedmiotem pracy jest przebieg procesu budowy gdańskiej zieleni publicznej. Badaniami objęto nie tylko tereny zieleni miejskiej, to jest ogólnodostępnej i finansowanej przez miasto, ale także wybrane ogrody prywatne, które pełniły funkcje publiczne: rezydencjonalne, przy kawiarniach i gospodach, a także zieleń przyuliczną. (…) Zasadniczym celem przyświecającym autorce było wypełnienie luki, jaka istnieje w badaniach naukowych nad gdańską zielenią, dostarczenie narzędzia, które pomoże poznać i zrozumieć jej wartość” – czytamy w publikacji. „Punktem wyjścia do badań było rozpoznanie kontekstu kulturowego, w którym powstawały miejskie ogrody. Kolejnym krokiem było przyjrzenie się związkom zachodzących pomiędzy zielenią a rozwojem miasta. Następny etap pracy dotyczył już samego Gdańska i polegał na analizie uwarunkowań historycznych i kulturowych gdańskiej zieleni publicznej oraz przygotowaniu szczegółowej charakterystyki poszczególnych obiektów”.

Książka ma charakter naukowy, przeznaczona jest jednak dla szerokiego grona czytelników. Wszechstronny i obszerny materiał ilustracyjny (archiwalne ryciny, mapy i pocztówki oraz współczesne zdjęcia i rysunki) sprawia, że publikacja ta może służyć jako przewodnik po gdańskich ogrodach. „Praca dzieli się na dwie części. Pierwsza dotyczy teorii i zagadnień ogólnych. Jej zadaniem jest stworzenie tła dla części drugiej, dotyczącej już ściśle zieleni gdańskiej. Zamyka się w ośmiu rozdziałach” – wyjaśnia  autorka.

Ogrody odchodzące…? to książka  powstała w wyniku wieloletnich doświadczeń zawodowych i badań naukowych Katarzyny Rozmarynowskiej, prowadzonych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.  Autorka ma nadzieję, że wydobycie z zapomnienia gdańskich miejskich ogrodów przyczyni się do ich ocalenia i poprawy wizerunku miasta.

Previous Lato z Polską
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.